Uudised

 
Esmaspäevast algab gripivastane vaktsineerimine apteekides

Alates esmapäevast, 16. septembrist saab end vaktsineerida gripi vastu apteekides üle Eesti. Esialgu on kättesaadav tasuline teenus, tasuta vaktsiin riskirühmade jaoks jõuab apteekidesse oktoobri keskel. Kindlasti tuleb apteegis vaktsineerimiseks eelnevalt broneerida aeg, täpsema info leiate veebilehel www.vaktsineeriapteegis.ee.

Gripitüved muteeruvad igal hooajal ja oluline on vaktsineerida end enne iga uue viiruseperioodi algust, mis Eestis algab tavaliselt oktoobris. Gripivaktsiin hakkab tervetel inimestel mõjuma 10–14 päeva pärast süstimist ja selle mõju kestab kuni hooaja lõpuni. Gripi vastu saab vaktsineerida kõiki inimesi alates 6-kuulistest lastest. Vaktsineerida saab mitmetes Apotheka, Benu ja Südameapteegi apteekides.

Jätka lugemist SIIT

16.09.2024


Gripivaktsiinide kättesaadavus 2024/2025 hooajal

Eesoleval hooajal turustatakse Eestis kokku ligikaudu 230 000 annust gripivaktsiine Influvac Tetra ja Vaxigriptetra. Mõlemad vaktsiinid on näidustatud täiskasvanutele ja lastele alates 6 kuu vanusest ning sisaldavad kahte A-gripi ja kahte B-gripi tüve vastavalt Maailma Terviseorganisatsiooni ning Euroopa Liidu soovitusele 2024/2025 hooajaks.

Gripp on viiruslik ja sageli raskelt kulgev haigus, mille eest annab kõige kindlama kaitse vaktsineerimine. Parim aeg vaktsineerimiseks on oktoobris ja novembris, kuid kaitsesüsti võib teha ka kogu gripihooaja kestel. Immuunsus kujuneb 2 kuni 3 nädala jooksul pärast kaitsesüsti ja selle mõju kestab kuni hooaja lõpuni.

Gripi vastu saab vaktsineerida perearsti juures, raviasutuste vaktsineerimiskabinettides ja mitmetes apteekides üle Eesti. Hoolekandeasutuse elanikke vaktsineerib sealne õendusteenuse osutaja.

Riskirühma kuuluvad inimesed saavad tasuta gripi vastu vaktsineerida alates oktoobri keskpaigast, kui saabuvad riigi hangitud vaktsiinid.

Riskirühma kuuluvad:

  • 6 kuu kuni 7-aastased lapsed (k.a)
  • vanemad kui 7-aastased lapsed, kes kuuluvad terviseseisundi tõttu gripi riskirühma (lapsed ja noorukid, kellel on südame ja veresoonkonna haigused, onkoloogilised haigused, immuunpuudulikkus, diabeet või obstruktiivne kopsuhaigus)
  • lapseootel naised
  • 60-aastased ja vanemad inimesed
  • üld- ja erihoolekande teenusel ning kogukonnas elamise teenusel olevad inimesed

*Tasuta vaktsineerimise algusest teavitab Tervisekassa. Riskirühma kuuluvatele inimestele ei kompenseerita tasulist vaktsiini ega hüvitata selle tegemisega kaasnevat teenustasu.

Riskirühma mitte kuuluvad inimesed peavad vaktsineerimise eest ise tasuma. Tasulise vaktsiini esimene tarne on saabunud Eestisse ning jõuab lähipäevil teenuseosutajateni. Järgmised tarned toimuvad septembrikuu jooksul ja oktoobris.

Alla 9-aastased lapsed, kes ei ole varem saanud hooajalist gripivaktsiini, vajavad esimesel korral kahte annust (teine annus manustatakse vähemalt 4 nädalat hiljem). Lapsed ja noorukid, kes kuuluvad riskirühma haiguse tõttu, peaksid vaktsineerimise osas eelnevalt nõu pidama oma raviarstiga.

Lisaks süstitavale gripivaktsiinile saabub oktoobri alguseks Eestisse ka 480 annust Fluenz ninaspreid. Fluenz on näidustatud 2-18-aastastele lastele ja noorukitele ning erinevalt süstesuspensioonidest kaitseb kahe A-gripi ja ühe B-gripi tüve eest. Fluenz ninaspreiga saab vaktsineerida Lääne-Tallinna Keskhaigla, Tartu Ülikooli Kliinikumi ja Confido Meditsiinikeskuse vaktsineerimiskabinettides, vaktsineerimine on tasuline.

Gripiviiruse kohta saab lähemalt lugeda SIIT.


13.09.2024

Tervisekassa ostab COVID-19 vaktsiini juurde

Detsembri teise nädala jooksul saabub Eestisse täiendav kogus COVID-19 vaktsiini, et tõsta laiemalt levima hakanud koroonaviiruse taustal ennekõike riskirühmade vaktsineerimise hõlmatust.

Tervisekassa on kinnitanud lisatarne 11 560 COVID-19 tüve vastu mõeldud Pfizeri doosile, mille eeldatav saabumisaeg on 11.-18. detsembril. Ühtlasi on plaanitud täiendav tarne ligikaudu 25 000 doosiga kuu teises pooles.

Lisaks COVID-19 vaktsiinidele jagas Tervisekassa sel sügisel välja 113 000 riskirühmadele mõeldud tasuta gripivaktsiini doosi, millele lisandus täiendav 7 040 doosi tarne novembri lõpus. Teenuseosutajatel on võimalus vaktsineerida riskirühmi ka tasulise gripivaktsiiniga, mille kulud katab Tervisekassa.

Jätka lugemist SIIT

07.12.2023


Riskirühmad on end aktiivselt gripi vastu vaktsineerinud

Oktoobri ja novembri jooksul on enam kui 90 000 riskirühma inimest saanud tasuta gripivaktsiini, mis on ligi 80% Tervisekassa varutud vaktsiinidest. Lisaks on üle 40 000 riskirühma välist inimest kasutanud võimalust saada tasuline vaktsiin.

Tervisekassa juhatuse liige Maivi Parv möönis, et enim vajavad gripi vastu kaitset riskirühmad – üle 60-aastased inimesed, üld- ja erihoolekande asutuse teenusel olevad inimesed, kuni 7-aastased lapsed, lapseootel naised ning alaealised, kellel on terviseseisundi tõttu suurem risk tüsistusteks ja raskeks põdemiseks. „On hea meel tõdeda, et Eesti inimene on aina terviseteadlikum ja ennetab grippi haigestumist või raskekujulist põdemist vaktsineerides end gripiviiruse vastu. Siinkohal tuleb tunnustada ka vaktsineerijaid – perearstikeskused, apteegid ja raviasutused on teinud efektiivset tööd,“ tõdes Parv.

Jätka lugemist SIIT

24.11.2023



Vaktsineerimine COVID-19 vastu jätkub ka sel viiruste hooajal

Tervisekassa jagab infot, et immunoprofülaktika ekspertkomisjon soovitab 2023. aasta sügisel COVID-19 vastu vaktsineerimist riskirühmadele.
Riskirühma kuuluvad 60+ vanuses inimesed ja riskihaigustega lapsed ning täiskasvanud ning soovitus on mõeldud neile, kel viimasest vaktsineerimisest või COVID-19 läbipõdemisest möödunud enam kui kuus kuud.

Rohkem infot SIIT

27.10.2023

Gripivaktsiinide kättesaadavus 2023/2024 hooajal


Eesoleval hooajal turustatakse Eestis gripivaktsiine Influvac Tetra ja Vaxigriptetra kokku ligikaudu 176 000 annust. Mõlemad vaktsiinid on näidustatud täiskasvanutele ja lastele alates 6 kuu vanusest ning sisaldavad kahte A-gripi ja kahte B-gripi tüve vastavalt Maailma Terviseorganisatsiooni ja Euroopa Liidu soovitusele 2023/2024 hooajaks.  Riskirühma kuuluvad inimesed saavad tasuta gripi vastu vaktsineerida alates oktoobri keskpaigast, kui saabuvad riigi hangitud vaktsiinid.

Rohkem infot SIIT

Puukborrelioosi juhtude arv on aastaga hüppeliselt kasvanud


Alates aasta algusest on saanud Eestis puukborrelioosi diagnoosi ligi 900 inimest ehk võrreldes möödunud aasta sama ajaga on juhtude arv ligi 70 protsenti suurem. Suuresti saab kanda selle soojale juunile ja aprilli lõpule.

Rohkem infot SIIT.

11.07.2023

Puuke võib kohata pea kõikides linnaparkides ja terviseradadel


Linnapuukide uuringu esimene etapp ehk puukide korjamine linnade haljasaladelt on läbi saanud. Tervise Arengu Instituudi (TAI) teadurite esmasest kokkuvõttest puukide levimuse kohta selgus, et puuke võib kohata pea kõikides linnaparkides ja terviseradadel.

Rohkem infot SIIT.

22.06.2023

Apteekides saab vaktsineerida puukentsefaliidi vastu

Kevad läheneb ja 34 apteegis üle Eesti saab taas vaktsineerida puukentsefaliidi vastu. Teenust pakkuvad apteegid asuvad 13 Eesti linnas ja asulas.

Rohkem infot SIIT.

13.03.2023