Ära lase puukentsefaliidil rünnata!

Kaitse end ja oma lähedasi puukentsefaliidi eest – vaktsineeri apteegis.

Vaata videot

Teenusest

Selleks korraks on puukentsefaliidi vastu apteegis vaktsineerimine kampaania lõppenud!

Millise perioodil vältel saab apteegis vaktsineerida?

Apteegis saab vaktsineerida ajavahemikus 01.04.2019 - 31.05.2019.

Teenus on tasuline ja maksumus jääb  vahemikku 32-36 € lastele ning 35-39 € täiskasvanutele. Täpsemalt tutvu hinnakirjaga allpool.

Millised on vaktsiinid?

Kõikide Eestis müügiloa saanud vaktsiinide kvaliteeti, ohutust ja toimivust on kontrollinud Euroopa või Eesti Ravimiamet ning need vastavad kõikidele Euroopas kehtivatele nõuetele ning sobivad kasutamiseks vastavalt nendega kaasasolevatele kasutamisjuhistele.

  • Ticovac (16-aastastele ja vanematele), toote infolehega tutvu siin
  • Ticovac (1- kuni 15-aastastele), toote infolehega tutvu siin
  • Encepur (12-aastastele ja vanematele), toote infolehega tutvu siin
  • Encepur (1- kuni 11-aastastele), toote infolehega tutvu siin 

Vaktsineerimise skeem

Vaktsineerimist saab teostada kas tavaskeemi või kiirskeemi alusel, üldjuhul kasutatakse tavaskeemi immuniseerimiseks puuentsefaliidi viiruse vastu.

TAVASKEEM

Esmane vaktsineerimisskeem (Joonis 1) koosneb 3 annusest erineva ajavahemiku tagant, millele järgnevad revaktsineerimised: 

1. Esimene annus valitud kuupäeval.
2. Teine annus manustatakse 1 kuu pärast esimest annus.
3. Kolmas annus süstitakse 12 kuu ehk aasta pärast.

Pärast 3. annuse süstimist on vajalik ka revaktsineerimine, mida teostatakse 3. annuse järgselt 3 aasta pärast (1. revaktsiin). Pärast esimest revaktsiini peaks revaktsineerima iga 5 aasta tagant (al. 50. eluaastast iga 3 aasta tagant).

Joonis 1.

KIIRSKEEM

Kiirskeemil põhinev vaktsineerimine koosneb samuti 3 annusest erineva ajavahemiku tagant, millele järgnevad revaktsineerimised.

Kiirskeemil põhinevad vaktsineerimisskeemi kasutatakse juhul, kui on vajalik võimalikult kiiresti saavutada pärast immuniseerimist kaitsetase viiruse vastu. Kiirskeemi kasutamise vajalikkuse üle otsustab tervishoiutöötaja.

Kes vaktsineerivad?

Immuniseerimist viivad läbi tervishoiuteenuse osutaja juures töötavad tervishoiutöötajad. Ennekõike teevad seda õed, kes on täies mahus läbinud immuniseerimisalase täiendusõppekursuse vastavalt Sotsiaalministeeriumi poolt heakskiidetud programmile ning on saanud selle lõpetamise kohta tunnistuse.

Kuidas vaktsineeritakse?

Teenuse osutamiseks ei ole vajalik retsepti olemasolu.

Vaktsineerimiseks ei ole vajalik eelnev registreerimine. Teenuse osutamine toimub koha peal vastavalt vajadusele. Kaasa tuleks võtta isikut tõendav dokument ning olemasolu korral immuniseerimispass.

Vaktsineerimine teostatakse kvalifitseeritud tervishoiutöötaja poolt nõuetele vastavas apteegi eraldatud ruumis.

Planeeritav ajaline kestvus ühe vaktsineerimise puhul on kuni 15 minutit. Kõik vaktsineerimisega seonduv dokumenteeritakse vaktsineeritava digiloos.

Kui palju vaktsineerimine maksab?

Tervishoiuteenuse osutaja
Täiskasvanu vaktsineerimine 0,5 ml
Lapse vaktsineerimine 0,25 ml
Benita Kodu AS, L04304
35 eur
32 eur
OÜ Arstikeskus Confido,  L04080
35 eur
32 eur
OÜ Corrigo, L03257
35 eur
32 eur
Kuressaare Haigla SA, L03921
35 eur
32 eur
AS Lääne-Tallinna Keskhaigla, L02715
35 eur
32 eur
Qvalitas Arstikeskus AS,  L03823  39 eur 
 36 eur
NB! Teenuse eest tasumine toimub apteegis kohapeal.

Mida jälgida pärast vaktsineerimist?

Jälgige enda tervist vaktsineerimisele järgneval ööpäeval. Vajadusel võtke ühendust vaktsineerimist teostanud tervishoiutöötajaga või oma perearstiga. Helistada saab ka perearsti nõuandetelefonile 1220.

Kui on vajalik kiire arstiabi, helistage hädaabinumbrile 112.

Üldised kõrvaltoimed: süstekoht võib olla valulik, turses, punetada, tekkida võib palavik, nõrkustunne, isutus, lihasevalu, peavalu. Sümptomid on pigem kerged ja mööduvad 2-3 päeva jooksul.

Turses ja punetavale süstikohale võib asetada külmakompressi. Palavikku üle 38,0°C võib langetada paratsetamooli abil. Lugege hoolikalt soovitatud annuseid ravimi pakendilt ja infolehelt ning pidage vajadusel nõu apteekri, pereõe või perearstiga.

Kõikidest vaktsineerimisjärgsetest kõrvalnähtudest teavitage tervishoiuteenuse osutajat, kes vaktsineerimist läbi viis või perearsti, nii saavad kõrvalnähud korrektselt registreeritud.